Navigace

Obsah

Zájezd Anglie

Typ: ostatní
Zájezd Anglie 8.- 14.9.2023 "Jižní Anglie - Cornwallem a Dorsetem až na konec země s návštěvou Londýna a Lucemburku"

Ve dnech 8. - 14. září 2023 se 16 zájemců z řad žáků 2. stupně vydalo na poznávací zájezd "Jižní Anglie - Cornwallem a Dorsetem až na konec země s návštěvou Londýna a Lucemburku", který pořádala domažlická Nová škola. Cestovní kancelář Poznání z Pardubic připravila velmi zajímavý a nabitý program, během kterého jsme zavítali jak do nádherné anglické přírody, tak i do rušných měst. Po vyčerpávající cestě přes západní Evropu a kanál La Manche jsme první den strávili ve starobylém univerzitním městě Oxford. Z něj jsme pozdě odpoledne vyrazili na dlouhou cestu na západ do města Plymouth, který se na tři následující noci stal naším domovem. Zde si nás převzaly naše hostitelské rodiny. Pobyt v nich umožnil žákům poznat, jak běžní lidé v Anglii žijí, a také přinesl neocenitelnou možnost si velmi intenzivně procvičit angličtinu. Další den jsme navštívili národní park Dartmoor, který nás okouzlil fascinující divokou přírodou s vřesovišti, skalními vyhlídkami a jeho všudypřítomnými polodivokými obyvateli - koníky, kravičkami a ovcemi. Po návratu jsme si ještě stihli prohlédnout přístavní část města Plymouth, odkud v roce 1620 vyplula plachetnice Mayflower s prvními osadníky budoucích Spojených států Amerických. V pondělí jsme se vydali až na samotný "konec země", do oblasti národního parku Land´s End, nejzápadnější části Anglie.  Výhledy z útesů na Atlantik byly dechberoucí. Cestou jsme se zastavili u proslulého ostrova St. Michael Mount, na který je možné se dostat suchou nohou jen při odlivu. Ale my jsem naše nohy rádi smočili v moři a zkoumali vyplavené mořské živočichy a řasy. Příští den nás čekala cesta zpět na východ, abychom se přiblížili Londýnu. Zastavili jsme se na malebném pobřeží hrabství Dorset a došli ke skalní bráně Durdle Door, kde jsme si naposled užili moře. Odpoledne jsem se přesunuli do města Portsmouth a prohlédli si přístav, ve kterém kotví nejstarší válečná loď v aktivní službě HMS Victory, legenda bitvy u Trafalgaru. V tomto městě jsme přenocovali v hotelu a při večeři jsme mohli ochutnat tradiční britské "fish and chips". Ve středu už na nás čekalo hlavní město Velké Británie. I za jediný den, který jsme na jeho návštěvu měli, jsme toho stihli opravdu hodně. Začali jsme v úžasném Natural History Museum a od něj vyrazili na pěší prohlídku města. Nachodili jsme pěkných pár kilometrů a viděli ikonická místa jako Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí, Westminsterský palác se slavným Big Benem nebo sídlo premiéra v Downing street, zatančili si na Leicester Square, svezli se na London Eye, z něhož byl krásný výhled na velkou část Londýna, a po nábřeží Temže došli až k Tower Bridge. U Tower of London nás večer vyzvedl autobus a vydali jsme se na dlouhou zpáteční cestu domů. Aby toho ale nebylo málo, druhý den ráno jsme se ještě krátce zastavili v Lucemburku. Naše kroky mířily do krypty zdejší katedrály, protože právě zde jsou uloženy ostatky krále Jana Lucemburského. K večeru jsme unavení a ospalí dorazili zpět do Bělé. Ale únavu nakonec mnohonásobně převážily nezapomenutelné zážitky a zkušenosti z tohoto poutavého zájezdu a možná také trochu hrdosti na to, co jsme všechno za těch pár dní zvládli. Tak zas někdy na shledanou, krásná Británie!

S. Konopová


Vytvořeno: 4. 10. 2023
Poslední aktualizace: 4. 10. 2023 7:44
Autor: Mgr. Martina Kletečková